W przebiegu choroby reumatycznej często dochodzi do znacznych destrukcji w obrębie stawów stopy.                              Często w krótkim czasie dochodzi do bardzo dużych zniekształceń i destrukcji w obrębie stopy. Specyfika tej jednostki nie pozwala na dokładny opis zniekształceń. Wyżej opisane jednostki, razem wzięte, mogą dawać obraz stopy reumatycznej. Jednakże nasilenie – stopień zaawansowania  destrukcji kości i stawów jest niestety większy. Charakter schorzenie jest niestety progresywny.

Leczenie

Zachowawcze  ogranicza się do stosowanie leków hamujących  rozwój choroby podstawowej.  Ewentualne leczenie  fizjoterapią może pomóc w pewnym stopniu.

Jako, że w  chorobach układowych dochodzi do większych i postępujących destrukcji stawowych, dlatego rodzaj operacji różni się od typowych.

Leczenie operacyjne, często ma charakter paliatywny. Lekarz prowadzący musi zdecydować o rodzaju zabiegu, powinien przewidzieć, jak choroba będzie dalej postępowała. W mojej praktyce wykonuje najczęściej: synowektomię – usunięcie ziarniny reumatoidalnej, artrodezy czyli usztywnienia stawów,  op. m. Fowler czyli resekcja głów II, III, IV i V  k.ś, m. Weill, Chevron, Scarf,  potrójna artrodeza stępu .

W leczeniu pooperacyjnym szczególnie w tym wypadku trzeba przyspieszyć rehabilitację.