W obrębie stopy często dochodzi do zniekształceń powodujących przewlekłe dolegliwości bólowe oraz problemy z dobraniem właściwego, wygodnego obuwia.

 Najczęściej mamy do czynienia z tzw. stopą wrażliwą.

Jest to stopa z wyraźnym poszerzeniem przodostopia, szpotawym odchyleniem pierwszej kości śródstopia i następczym koślawym zagięciem palucha ( hallux valgus). Do tego dochodzi do przerostu kaletki ponad głową pierwszej kości śródstopia,co jeszcze bardziej poszerza stopę.

Równolegle może pojawić się płaskostopie poprzeczne, z bolesnymi modzelami pod głowami drugiej i trzeciej kości śródstopia czasami z zgięciem młotkowatym palców II i III.

W przeważającej większości dotyczy to schorzenie kobiet (skłonności genetyczne, osłabienie układu więzadłowego stóp oraz noszenie niewłaściwego obuwia) powodując przewlekłe dolegliwości bólowe, ograniczenie wydolności chodu, problemy z dobraniem obuwia. Powodując to dyskomfort w życiu.

Ograniczenie ruchomości stawu palucha, jego poszerzenie obrysów a co za tym idzie zmniejszenie wydolności chodu i dolegliwości bólowe towarzyszą innemu schorzeniu – paluchowi sztywnemu.

To również częste schorzenie jednak bardziej tyczy stóp męskich.

Rzadziej spotykane, ale sprawia jeszcze większe dolegliwości bólowe oraz ogranicza sprawność chorych, jest zaawansowane płaskostopie z koślawością stępu, tzw, stopa płasko-koślawa statyczna.

Dochodzi do tego typu utrwalonych zniekształceń w przebiegu nieleczonej koślawości stępu, stóp wrażliwych, powstaje często w wiotkościach stawowych, niewydolnościach mięśniowych, przy chorobach układowych, reumatycznych, często po urazach stawu skokowego.

To są schorzenia, z którymi najczęściej trafiają do mnie pacjenci, ale oczywiście jest znacznie więcej chorób stóp, którymi się zajmuję na co dzień.

W początkowych fazach w/w schorzeń celowe jest leczenie zachowawcze, ćwiczenia, wkładki, fizjo- i fizykoterapia, ale nie dają one spodziewanej poprawy przy zaawansowanych stanach.

Wtedy nieodzowne jest leczenie operacyjne.

Bardzo istotne jest doświadczenie chirurga operującego stopy.

Stopy są specyficzne, ich skomplikowana budowa, wymaga od operatora dużej wprawy, przewidywania zachowania się stopy po korekcji.