Schorzenie dotyczy najczęściej kobiet. Wada polega na koślawym ustawieniu stępu, a co za tym idzie obciążaniu przyśrodkowego brzegu stopy. Przodostopie ustawia się w przymusowej supinacji. W dużym nasileniu prowadzi do podwichnięcia kości piętowej do boku. Przyczyną jest niewydolność mięśnia kontrolującego stawianie stopy w odpowiednim ustawieniu na podłożu. Jest to mięsień piszczelowy tylny. Możliwość postawienia stopy prawidłowo staje się trudna wręcz niemożliwa. Zostaje włączony nieprawidłowy sposób obciążania stopy. Zaczynamy chodzić na brzegu przyśrodkowym stopy, w ogóle nie podpieramy się przodostopiem, chodzimy bez propulsji. Jest ból przy każdym kroku, wydolność chodu drastycznie się ogranicza.
Leczenie
Leczenie zachowawcze przynosi tylko nieznaczną poprawę. Wchodzą w rachubę tylko wkładki wykonywane najlepiej ” na miarę”.
Leczenie operacyjne jest skomplikowane. Są to operacje w których należy wykonać wzmocnienie lub odtworzenie słabego, niewydolnego mięśnia. Wykonuje najczęściej przeszczepienie ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha. Końcowy przyczep przenoszę na kość łódkowatą, co sprawia zastąpienie czynności niewydolnego mięśnia piszczelowego tylnego. Jako uzupełniającą często wykonuję osteotomię kości piętowej czy też korekcję śródstopia np. osteotomie klinowe podnoszące sklepienie podłużne. Są to operacje trudne, ale zmieniające całkowicie komfort życia.
Przebieg pooperacyjny jest indywidualny, ustalony zostaje dla każdego przypadku indywidualnie. Najczęściej krótkotrwale stosuję unieruchomienie uzyskanej korekcji.