Jest chorobą objawiającą się dolegliwościami bólowymi ze strony przodostopia. Ból lokalizuje się najczęściej pomiędzy III/IV lub II/III kością śródstopia. Bóle nasilają się w trakcie noszenie ciasnego obucia i przy obciążaniu stopy. Są niejednokrotnie bóle spędzające sen z powiek.

Choroba Mortona jest to nerwiak nerwu podeszwowego wspólnego palców lub  zmiana w guzka w bezpośredniej bliskości nerwu powodująca jego podrażnienie. W efekcie, w obrębie nerwu dochodzi do zmian zapalnych lub zwyrodnieniowych.

Leczenie

Próby leczenia zachowawczego są mało skuteczne. Stosowanie szerszego obuwia niekonfliktującego jest rozwiązaniem, ale pacjentki nie są w stanie go nosić . Ostrzyknięcie sterydem daje krótkotrwałą poprawę. Próba leczenia ostrzynięciem alkoholem absolutnym w mojej ocenie jest mało skuteczne. W swojej praktyce operowałem wielokrotnie po próbach ostrzyknięcia alkoholem.

Leczenie operacyjne polega na resekcji nerwu podeszwowego powyżej zmiany. Powoduje to trwały brak czucia w miejscach unerwionych dystalnie. Daje to poprawę już rano po operacji.