Podczas leczenia operacyjnego nie wolno zapomnieć o podstawowej – podpórczej roli stopy. Efekt kosmetyczny jest ważny, ale trzeba mieć na uwadze poprawę funkcji stopy.
Dlatego operacje stóp winny być wykonywane przez ortopedę z dużym doświadczeniem.
W trakcie leczenia operacyjnego trzeba pamiętać o korekcji kompleksowej. Niejednokrotnie dotyczy ona kilku elementów. Przy wczesnej fazie zniekształceń możliwa jest operacja tylko w zakresie tkanek miękkich. Jednak najczęściej konieczne jest wykonanie osteotomii, czyli korekcji osi kości w obrębie stopy. Dobór rodzaju operacji musi być przeprowadzony bardzo wnikliwie i indywidualnie.
Zawsze mam na uwadze podpórczą rolę stopy i fakt, że unieruchomienie stopy uniemożliwia przemieszczanie się, dlatego przeprowadzane przeze mnie operacje pozwalają na maksymalnie krótki okres unieruchomienia chorego. Nie stosuję żadnych opatrunków gipsowych, a jedynie elastyczne opaski stabilizujące staw aMP I ze śródstopiem (rys.) , specjalne obuwie oraz ortezy stawu skokowego firmy iCast: Vaco Pes, Vaco Pedes, Vaco Cast.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik operacyjnych oraz zastosowaniu właściwych implantów zezwalam na obciążanie operowanej stopy na drugi dzień po zabiegu. Do stabilizacji wewnętrznej używam najczęściej implantów tytanowych firmy New Deal specjalizującej się w produkcji instrumentarium oraz implantów stosowanych do stabilizacji kości po operacjach korekcyjnych stóp. W 90% nie ma potrzeby usuwania implantów do końca życia. Często równocześnie wykonuję OPERACJE NA OBU KOŃCZYNACH.