Rekonstrukcja uszkodzonego ścięgna Achillesa przy użyciu mięśnia zginacza długiego palucha.

Zgłosił się do mnie pacjent lat 70, czynnie uprawiający sport. Trzykrotny wicemistrz Europy w biegu przez płotki na dystansie 600 m, kilkukrotny medalista w konkurencji skoku w dal. Rozpoznałem zastarzałe zerwanie ścięgna Achillesa i zakwalifikowałem do leczenia naprawczego.

Problemy z Achillesem rozpoczęły się ok. połowy 2012 roku. Pacjent zgłosił się do lekarza w celu poprawienia swojej wydolności, tzn. chciał być w lepszej formie  fizycznej, bez żadnych dolegliwości na Mistrzostwach Świata Weteranów, zamierzał zdobyć złoty medal w biegu 600 metrów przez płotki.

Zaproponowano leczenie mające na celu wzmocnienie przyczepu oraz uspokojenie stanu zapalnego Achillesa.

Wykonano zabieg endoskopowego usunięcia zmian zapalnych w obrębie Achillesa oraz  podania miejscowo płytkowego czynnika wzrostu.

Niestety, po ok. 3 miesiącach doszło do całkowitego zerwania Achillesa. Został wykonany zabieg operacyjny zespolenia zerwanego Achillesa z guzem kości piętowej.Po zdjęciu opatrunku unieruchamiającego, stwierdzono brak ciągłości ścięgna. Zalecono zgłoszenie się do ewentualnego ponownego zespolenia, gdy dojdzie do całkowitego zerwania.

W takim stanie pacjent trafił do mnie:

Zakwalifikowałem chorego do leczenia rekonstrukcyjnego. Wykonałem operację wzmocnienia, zastąpienia ścięgna Achillesa przy użyciu ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha.

W przypadku zastarzałego zerwania Achillesa dochodzi do jego obkurczenia i nie jest możliwe proste jego przyszycie. Stanowi to duży problem terapeutyczny.

Metoda przeze mnie proponowana jest skomplikowaną procedurą, ale skuteczną. Pacjenci, których operowałem, powracali do przyzwoitej sprawności. Ta metoda jest godna polecenia. Zabieg przebiegł planowo. Aktualnie chory jest 6 tygodni po operacji.

Podsumowanie

  • metoda warta rekomendacji
  • skuteczny powrót do niemal pełnej sprawności
  • wykorzystanie dodatkowo siły mięśnia zginacza palucha