Rehabilitacja wspiera leczenie stopy i stawu skokowego. Prawidłowo realizowana pomaga w uzyskaniu właściwych i oczekiwanych efektów po operacjach i zabiegach chirurgicznych. Zaplanowana jest zawsze indywidualnie, w oparciu o konsultacje lekarza operującego i rehabilitanta, który przygotowuje pacjenta do operacji i w czasie po operacyjnym – pomaga w powrocie do sprawności.

Przed operacją

Spotkanie z rehabilitantem przed operacją służy przygotowaniu pacjenta do zabiegu. Już wtedy podczas kilku (od 2 do 5) przedoperacyjnych spotkań pacjent mobilizuje swoje ciało i stawy do wykonania nowych zadań. Ćwiczy nie tylko chorą, ale i zdrową kończynę i wzmacnia mięśnie. Pacjent uaktywnia się ruchowo, wprawia do chodzenia o kulach, otrzymuje instrukcje i uczy się jak po operacji prawidłowo wstawać, siadać, podnosić się z pozycji leżącej. Rehabilitant przygotowuje chory staw do zabiegu poprzez:

  • masaże w obrębie stawu
  • relaksację stawu
  • ćwiczenia izometryczne i ćwiczenia z oporem
  • pracę na powięziach
  • akupresurę (uciskanie punktów spustowych)

Fizjoterapeuta wyjaśnia również jak będzie wyglądała rehabilitacja po operacji, przedkłada jej harmonogram, prezentuje ćwiczenia. Przedstawia ponadto zasady prawidłowego żywienia i właściwej suplementacji wspierającej pacjenta w okresie rekonwalescencji.

Po operacji

Pełny efekt operacji możliwy jest wtedy, gdy w okresie rekonwalescencji prowadzona jest dobrze zaplanowana i systematyczna rehabilitacja. Praca z fizjoterapeutą jest bardzo ważna po zabiegach wykonanych na wszystkich stawach kończyny, nawet na palcach stóp. Rehabilitant wkracza do pracy zaraz po wykonanej operacji i zapoznaje pacjenta z przygotowanym dla niego planem ćwiczeń i zabiegów.

Jak wygląda pooperacyjna rehabilitacja?

Po zdjęciu szwów, najczęściej w okresie około 2 tygodni po zabiegu rehabilitacja polega na kontroli zakresu ruchów w leczonym stawie. Fizjoterapeuta omawia z pacjentem kolejne ćwiczenia, których realizacja będzie stanowiła następny etap uruchomienia operowanego miejsca.

Czas od 4 do 8 tygodni po operacji to pora na wzmacnianie mięśni. Rehabilitant ocenia ich siłę i wprowadza ćwiczenia równoważne oraz te, które wzmacniają mięśnie posturalne. Pacjent uczy się kontrolowania chodu.

W okresie od 8 do 12 tygodni od zrealizowanej operacji dochodzi do uzyskania całkowitej odporności na obciążenia stawu. Rolą rehabilitacji jest kontynuacja ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta i wprowadzenie treningu siłowego, wzmacniającego mięśnie.